piątek, 28 sierpnia 2009

ACBLscore amerykański pomocnik sędziego

Po trosze z konieczności, bo nie ma komu liczyć wyników turniejów indywidualnych, z ciekawości też zainstalowałem na swoim komputerku amerykański, bezpłatny program do wspomagania sędziowania ACBLscore v. 7.60 dla Windows. Trzecim ważnym powodem było oczywiście lenistwo, bo niby dlaczego miałbym liczyć to na piechotę? Polski KOPS jest płatny i w przeciwieństwie do omawianego amerykańca nie udostępniony za darmo wszystkim, którzy bawią się od czasu do czasu w sędziowanie i liczenie wyników.


Pierwsze wrażenie po zainstalowaniu to przyjazny ekran, którego menu jest przejrzyste i łatwo się domyślić, pomimo, że po angielsku do czego mogą służyć poszczególne pozycje wyboru. Licząc od górnego lewego ekranu są to Game do ustawiania i definiowania poszczególnych turniejów. Następny Movements do określenia sposobów parowania, chodzenia i liczenia turniejów par i indywidualnych (Howell i Mitchell w różnych wariantach),

oraz wydruku czegoś w rodzaju pilotek.

Po wyborze np. External Indyvidual pojawia się ekran ze zdefiniowanymi plikami określającymi sposób chodzenia dla wybranej liczby zawodników i stołów.


Są one dobrze skomentowne, można je modyfikować i dodawać własne komentarze również po polsku.

Trzeci to Data Base gdzie wprowadza się podstawowe dane o klubie, zawodnikach uczestniczących w rozgrywkach. Po ich wprowadzeniu dane te są dostępne w tworzonych później turniejach. Zawarte są również narzędzia do naprawiania i manipulowania bazami danych. W menu Setup można ustawić czcionki dla ekranu i zdefiniować dowolną drukarkę używaną w systemie, jak również tryb pracy programu ACBL (w systemie amerykańskiego związku brydżowego) lub klubowy dający możliwość indywidualnego ustawiania systemu rozgrywek i ich punktowania. Z menu Utilities najbardziej użyteczna dla ewentualnych użytkowników spoza amerykańskiej federacji jest możliwość zabezpieczania i przywracania baz danych.

Po wyborze Game i zaakceptowaniu (lub nie) proponowanej nazwy dla pliku tworzonego turnieju można przystąpić do ustalenia liczby sektorów i ich oznakowania, rodzaju turnieju, sposobu punktacji itp. Odbywa się to w kilku krokach, gdzie program zadaje pytania o liczbę stołów, zawodników (poprzez wybór zdefiniowanego pliku), sposób chodzenia, sposób punktacji, przeliczania, liczby rund, rozdań itd. Po ustawieniu turnieju można przystąpić do wprowadzania listy zawodników z bazy, lub edytować ją na bieżąco. Większość parametrów można zmieniać z menu Configuration. Program można obsługiwać zarówno za pomocą klikania windowsowych opcji wyboru, jak i używania skrótów klawiaturowych co dla "nieklikaczy" jest rozwiązaniem wygodniejszym i szybszym. Do programu dołączona jest pomoc i obszerny podręcznik po angielsku w formacie Adobe Acrobat , który można sobie wydrukować.

Na koniec tej części opisu podzielę się ogólnym wrażeniem jakie odniosłem podczas korzystania z programu. Prościej chyba się nie da. Jest intuicyjny nawet dla osób mających podstawowe pojęcie o sędziowaniu niewielkich turniejów (jak ja), może być narzędziem radykalnie ułatwiającym ich przeprowadzenie i punktację. Słabsza znajomość języka angielskiego nie jest przeszkodą. Mnogość zaszytych opcji w postaci wyboru rodzaju turnieju, jego liczebności, oraz możliwości modyfikacji "w locie" załączonych w programie bazowych parametrów jest jego wielką zaletą.
W dalszych odcinkach planuję szersze omówienie ustawiania i liczenia turnieju przy pomocy ACBLscore i ewentualne porównanie go z KOPS-em.

Ciąg dalszy zapewne nastąpi.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Ciekawe, ale KOPS powiązany jest z klasyfikacją, a ten program z klasyfikacją ACBL. Ciekaw jest jak współpracuje z pierniczkami.