piątek, 31 lipca 2015

JessyInk tworzenie prezentacji

Wiem, że nie łatwo jest zmieniać nawyki. Większość z nas jak słyszy prezentacja to kojarzy PowerPoint. Część pomyśli o darmowej alternatywie z pakietu OpenOffice (LibreOffice) - Impress. Jeszcze mniej słyszało o Prezi.
Prezi daje w produkcji prezentacji zupełnie nowe możliwości. Nie składa się ono z liniowo ułożonych slajdów, a z obiektów ułożonych w jednym obszarze roboczym z których każdy może, poza wcześniej zdefiniowaną kolejnością zostać przybliżony i wyświetlony na ekranie. Przejścia pomiędzy obiektami tekstowymi i graficznymi, płynny focus obszaru roboczego tworzą zupełnie nową jakość prezentacji i ekspresji przekazu. Wyświetlanie prezentacji wymaga jedynie zwykłej przeglądarki internetowej. Prezi ma jednak pewne specyficzne właściwości, które mogą być jego ograniczeniami. 
Podstawowym z nich jest to, że wymaga dostępu do internetu szczególnie w przypadku darmowej wersji dla użytku domowego. W wersji płatnej można zainstalować Prezi na swoim komputerze i kreować prezentacje. Pliki prezentacji zasadniczo przechowywane są na serwerze twórców oprogramowania i stamtąd można je edytować i pokazywać. Isnieje co prawda możliwość ściągnięcia ich na dysk lokalny, zajmują one jednak co najmniej 100 MB pojemności nośnika. Ponad to Prezi wyświetlana jest za pomocą wtyczki flash, a ta nie jest już obsługiwana np. w Androidzie i OS Apple. Każdy zainteresowany może zapoznać się z tym narzędziem zakładając konto na stronie prezi.com/.
Podobnym narzędziem do Prezi o zbliżonej filozofii działania jest rozszerzenie do programu dla edycji grafiki wektorowej Inkscape pod nazwą JessyInk. Ograniczenie o którym wspomniano powyżej nie istnieje ponieważ tworzenie prezentacji odbywa się na własnym komputerze bez konieczności dostępu do internetu. W dodatku jest całkowicie darmowe ze względu na to, że jest na licencji Wolnego Oprogramowania. W JessyInk można też posługiwać się koncepcją slajdów dodając je jako warstwy. Może to być pomocne dla zwolenników prezentacji liniowych, dodatkowo umieszczając wokół każdego slajdu obiekty, które mogą być wykorzystane podczas wykładu. Oczywiście utworzona prezentacja również wyświetlana jest za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej takiej jak Firefox, Internet Explorer, czy Chrome. Wyświetlanie odbywa się ze wspomaganiem dołączonych automatycznie kodów Java w dowolnym OS. Pliki wynikowe prezentacji są niewielkie w standardzie SVG. Znacznie może je powiększyć osadzanie obrazków rastrowych. Jednak sam plik bez obrazków osadzanych w prezentacji rzadko przekracza 1 Mb wielkości. Wysłany plik prezentacji mailem można bez problemu otworzyć w przeglądarce. Można umieścić go również na serwerze i udostępnić zainteresowanym do wyświetlenia i ewentualnie edycji po pobraniu na własny dysk.
Próbkę prostej prezentacji mojego autorstwa wykonanej za pomocą JessyInk i zawierającej kilka informacji o tym programie można znaleźć tutaj.
ps.
Kolejne obiekty wyświetlamy naciskając strzałkę w prawo. W lewo odwrotnie. Całe slajdy i obiekty powrót do początku strzałka w górę, lub klawisz Home.
Kólko myszy zmienia zoom. Dowolne kliknięcie lewym przyciskiem myszki poza obiektami powoduje powrót do ekranu ze slajdem i widokiem początkowym.

Brak komentarzy: