piątek, 31 lipca 2015

Lyx, po co się trudzić formatowaniem tekstu?

 Lyx został stworzony dla tych, którzy nie chcą uczyć się Latex-a. Chcą po prostu zainstalować program i go używać. Nie ma potrzeby dobierania czcionek, klepania wielokrotnie spacji, tabulatora, entera, bo program po prostu na to nie pozwala. Sam "wie" kiedy dodać odstępy, powiększyć i wytłuścić czcionkę, zacząć tekst od nowej strony itd. Twórcy Lyx-a określili go jako WYSIWYM, czyli "To Co Widzisz Jest Tym Co Miałeś Na Myśli". Jest darmowy!
Ponad 90% użytkowników edytorów  do pisania używa Worda (WYSIWYG) z pakietu Microsoft Office, lub jego darmowych odpowiedników. W przypadku pisania krótkich pism, czy też opracowań nie wymagających podziału tekstu na struktury w rodzaju część, rozdział, sekcję itd. w którym zbędne są spisy treści, tabel, rysunków wybór Worda jest efektywny, a efekty pracy co najmniej zadowolające.
Sytuacja zmienia się jednak przy pisaniu długich raportów, opracowań, prac licenjackich, magisterskich itp. przy których wymaga się struktury i spisów . Lyx i inne oparte na LaTeXu edytory mają to do siebie, że formatują tekst zgodnie z zasadami sztuki edytorskiej, a piszący skupia się na treści tego co pisze i oznaczeniu, że jest to np. rozdział, część itd. zostawiając formatowanie zaszytym i używanym stylom.
Każdy kto pisał takie prace używając Worda wie, że  nanosząc wymagane poprawki zmienia numeracje stron, a co za tym idzie musi poprawić spisy bo te stają się nieaktualne. Jest to przy długich pracach nie mniej pracochłonne, niż samo napisanie pracy. W LyX odbywa się to automatycznie i można mieć pewność, że wszystkie poprawki są przeniesione na spisy i nie ma konieczności ich ponownej weryfikacji.
Użytkownik Lyxa ma do dyspozycji obszar roboczy nie odbiegający zbytnio wyglądem od zwykłych edytorów. Ten obszar roboczy służy jednak tylko do pisania i określenia  struktury pracy. Wygląd ostateczny utworzonego dokumentu wybiera się przez podgląd. Wtedy dopiero można obejrzeć piekne efekty swojej pracy. Lyx ma oczywiście swoje dodatkowe narzędzia do formatowania, ale ich używanie jest raczej sporadyczne.

Tak jak w Latex-u siłą Lyx-a jest możliwość wstawiania i edycji wzorów matematycznych, tabel, grafiki, przypisów, stopek itd. Efekty to elegancki, profesjonalny efekt końcowy.

Brak komentarzy: