Historia, jest (powinna być) nauczycielką życia i lubi się powtarzać. Dlatego przytaczam tu kilka wybranych cytatów Mikołaja Machiavellego z jego nieśmiertelnego traktatu "Książę" dotyczących wojska, a szczególnie wojsk obcych przywoływanych przez księcia (rządu) dla wspomożenia swojego państwa w obliczu konfliktu z wrogiem. Co z tego wynikło dla tytułowych Książąt możemy przeczytać w tym dziele i uzupełnić o historie, które miały miejsce po zdarzeniach, które analizował Machiavelli. Zapraszam do przestudiowania jego traktatu i wyciągnięcia wniosków.
Książę - Niccolo Machiavelli [par. 236]
"Innym rodzajem bezużytecznych wojsk są wojska posiłkowe, to znaczy, gdy wzywa się możnego [księcia], aby swym orężem przyszedł ci z pomocą i obroną..."
Książę - Niccolo Machiavelli [par. 237]
"Takie wojsko może być nawet samo przez się pożyteczne i dobre, lecz jest zawsze niebezpieczne dla tego, który je przyzywa, gdyż jeżeli ono poniesie klęskę - ty przegrasz, jeżeli ono zwycięży - ty staniesz się jego niewolnikiem. "
Książę - Niccolo Machiavelli [par. 240]
"Cesarz konstantynopolitański, chcąc oprzeć się swym sąsiadom, wprowadził do Grecji 10 tysięcy Turków, którzy po skończeniu wojny nie chcieli jej opuścić, i to stało się początkiem niewoli Grecji u niewiernych."
Książę - Niccolo Machiavelli [par. 246]
"Pragnę także przywieść na pamięć pewną postać Starego Testamentu, która odpowiada temu przedmiotowi. Gdy Dawid ofiarował się Saulowi wystąpić do walki z Goliatem, owym napastnikiem filistyńskim, Saul, aby mu dodać ducha, uzbroił go w swą zbroję, lecz Dawid, spróbowawszy jej, zwrócił mu ją, mówiąc, że nie czuje się w niej swobodnym, więc wolał ze swą procą i nożem iść przeciw nieprzyjacielowi. W ogóle cudza zbroja albo ci spada z pleców, albo ci ciąży, albo cię gniecie."
Książę - Niccolo Machiavelli [par. 242]
" Przeto roztropny książę unikał zawsze tych rodzajów wojska, a posługiwał się własnym, i wolał raczej ze swoimi przegrać, niż z obcymi wygrać, mając to przekonanie, że zwycięstwo orężem obcym odniesione nie jest prawdziwe."
Książę - Niccolo Machiavelli [par. 252]
"Dochodzę więc do konkluzji, że bez własnego wojska żadne księstwo nie jest bezpieczne, jest ono zupełnie zdane na łaskę losu, nie mając tej mocy, która by w czasie niedoli jego obronę stanowiła."
Książę - Niccolo Machiavelli [par. 236] "Przyczyną tego jest to, że nie ma ono innego przywiązania ani innej pobudki, trzymającej je w polu, jak ta odrobina żołdu, który nie jest dość silnym bodźcem, by wojsko takie pragnęło umrzeć za ciebie. Najemnicy chcą bardzo być twoimi żołnierzami wtedy, gdy nie prowadzisz wojny, lecz kiedy przyjdzie wojna wolą uciec lub pójść sobie precz."
Jeden ze znanych blogerów nawołuje "Ludzie myślcie to nic nie boli" ... to chyba [Ufka]..., a może jednak nie .. potem zaboli, dla niektórych śmiertelnie.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz