JessyInk to świetny sposób na tworzenie prezentacji z udziałem prelegenta. Ma ona podkreślać i ilustrować najważniejsze myśli jakie chce przekazać. Dlatego należy ją skonstruować prosto i przejrzyście. Nie będę tutaj opisywał sposobów na tworzenie dobrej prezentacji, ale posłużę się porównaniami odnosząc się do innych programów w których takie pokazy się buduje.
Za wzór strukturalnej przejrzystości i możliwej zwięzłości przekazu uchodzą prezentacje tworzone za pomocą LaTeX-owej klasy Beamer. To potężne narzędzie wymaga jednak znajomości kodowania w TeXu, a tym samym dla przeciętnych klikaczy kojarzy się z czarną magią. Oczywiście dla chcącego to nie przeszkoda. Trzeba jednak przyswoić sobie pewne techniki i poćwiczyć wyobraźnię. Efekty są olśniewające. Przykład tutaj. Proszę teraz wyobrazić sobie zrobienie tego samego w PowerPoint. Pewnie można, pytanie tylko w jakim czasie i czy sama prezentacja nie pożre wszystkich zasobów komputera na którym będzie wyświetlana wskutek przeładowania pamięci efektami, mnogością obiektów i swoją objętością. Beamer to rozwiązanie eleganckie i precyzyjne. Nie ma jednak tego co ma Prezi i JessyInk, bo jest fantastycznym narzędziem wyłącznie do prezentacji liniowych i nie wspiera zastosowanej w wymienionych przestrzeni mapy, inaczej zwanej przestrzenią 2,5D. Ta sama uwaga dotyczy PowerPointa.
JessInk wykorzystując przestrzeń mapy umożliwia stosowanie klasycznego układu slajdów i użycia obu możliwości w jednej prezentacji. Efekty znane z Prezi oraz logika i precyzja układu slajdów tworzą zupełnie nowe możliwości ilustrowania wykładu. Np. obiekty typu tabele i wykresy mogą znajdować się na slajdzie i wokół niego. Jeżeli zajdzie konieczność odwołania się do nich to zawsze można je pokazać. Nie przerywając przy tym prezentacji dla gorączkowego przełączania się do innej aplikacji, szukania pliku i odpowiedniego folderu, bowiem obiekty w JessyInk niezależnie od położenia mogą zostać zdefiniowane wg kolejności pokazywania. Mogą też zostać nie przydzielone asekurując konieczność ich demonstracji. Powrót do określonego slajdu podczas prezentacji realizujemy przez naciśnięcie litery "i" na klawiaturze. Pokazuje się wówczas ekran z miniaturami slajdów, kliknięcie na jednej z nich powoduje wyświetlenie slajdu na ekranie. Wybranie z klawiatury litery "d" stwarza możliwość rysowania na ekranie prezentacji. Można wybrać grubość lini, i jej kolor. Grubość lini to cyfry 1 do 6, a kolory to litery b-niebieski, y-żółty, r-czerwony g-zielony itp.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz